Claudiu Pfeiffer01/06/2026
Frecventa aplicare ingrasamant in timpul verii
Bună ziua!
Care este frecvența recomandată de aplicare a îngrășămintelor foliare pe timpul verii pentru menținerea unui gazon sănătos (Always+Help / Always+GreenUp)?
În cazul în care gazonul se menține în parametri buni folosind exclusiv îngrășământ foliar, mai este necesară alternarea cu Polygreen în sezonul cald?
Menționez că am aplicat Sprint N în urmă cu aproximativ 6 săptămâni, iar acum 2 săptămâni am folosit Always+Help. Mă gândeam să continui cu alternarea la fiecare 2–3 săptămâni cu Always+GreenUp. Este această frecvență prea ridicată?
Alex01/06/2026
Buna ziua, ingrasamintele foliare nu substituie varianta solida, ci vine in completare pentru rezultate si mai bune. Baza nutritiei la gazon sta in primul rand in granule, apoi complementar si in variantele lichide.
Frecventa de mentenanta este la 3-4 saptamani, dar nu va temeti de aplicari mai dese in anumite perioade pentru ca nu exista risc de supradozaj la mixurile foliare.
Claudiu Pfeiffer01/06/2026
Multumesc! Si pentru ingrasamant solid, cum imi recomandati sa procedez daca in urma cu 6 saptamani am aplicat SprintN? Stiu ca acesta il mai pot aplica abia in toamna, incepand cu Octombrie.
Alex02/06/2026
Puteti merge acum pe Energy+, Vigor+, PolyGreen pentru ca au formula potrivita pentru perioada calda.
Produse recomandate
Claudiu Pfeiffer03/06/2026
In regula. La ce interval ar trebui reaplicat acest ingrasamant in sezonul cald si cum ar trebui alternat cu cel foliar
Alex03/06/2026
In general cele solide se repeta la aproximativ 8 saptamani iar cele foliar la 4 saptamani.
Adauga un comentariu
Pentru a adauga comentarii sau intrebari la aceasta postare este nevoie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.